Blog
Eljött az ideje a turbó felójitásának, teljes középrész csere lett végrehajtva rajtva, minőségi alkatrész: Melett made in England!!! persze beálitották a turbónyomást a gyári értékre, mostmár nincstöbb hibakód és tiltás és vmi brutálissan megy a gép, végre hozza azt a teljesitményt amit elvárok tőle...








Szeptember első hetében a következő dolgok lettek Felszegi Zoli által szervizelve:
Első lengőkar hátsó szillentjei cserélve
Kuplungtárcsa csere
Balansztengely záródugó csere
Váltóolaj csere
Két héttel később az aktuális műszaki vizsgát is megtartottuk Baján, Kovács Ferencnél.
2014.09.23.-án ki lett cserélve az első szélvédő, mert a régi sajnos repedt volt.A csere viszonylag egyszerű volt, de az első szélvédőnél található patentek elvoltak öregedve így azok is cserére szorultak.Azokat pedig muszáj volt hozatni az egy kicsit késett mivel nem szokványos patentekről van szó.De ezen is túl vagyunk.Az okmányiroda lehet nehezebb lesz mivel új matricát kell igényelni,de itt nálunk nem annyira rugalmasak az ügyintézők.


Százéves Pirelliken hoztam haza tegnap az autót. Nem volt meglepetés, szóval már tervben is volt egy azonnali gumicsere. A Selespeeddel elmentek a nyári papucsok, új garnitúrára meg nincs keret, így a télieket tetettem fel. Úgyis letámasztom a vasat két hétre. Mire hazajövök, és elkezdem rendesen használni, éppen gumicsereszezon lesz.
Óriási előrelátással egy bontatlan pár ablaktörlőlapátot is odaadtam a régi Alfa mellé. Naná, hogy az újra is azonnal kellett. Valeót vettem, mert az volt a boltban. Ha már ott jártam, egy flakon szélvédőmosó is beleesett a kosárba.
Kilométeróra állása: 122 950
Ebből vagy 120 az én művem. :)
Az ember gyarló,minél több van ,annál több kell.Jelen esetben ez különösen igaz volt a lóerők,és a Newtonméterek mennyiségére vonatkozóan.A másik tényező a 235-ös gumik felkerülése volt,érezhetően visszafogják az autót. Ezért döntöttem úgy ,hogy felkeresek egy specialistát ,aki elő tudja csalogatni a bitek és bájtok közül az ott elrejtett plusz teljesítményt. Többek ajánlották Manky cartársat ,be is jelentkeztem hozzá szombatra.Az egész művelet kb 2 óra volt.Legtöbb idő az eredeti szoftver lehívása volt az autó számítógépéből.Ezután Manky megmutatta hogyan zajlik a szoftver átírása .Mutatta a 3d-s diagramokat ,táblázatokat ,hova kell belenyúlni,hol kell kicsit simítani a jelleggörbéken.Mikor ez kész volt ,mentünk egy próbakört még az eredeti szoftverrel ,közben Manky diagnosztikált.Ezután fel lett töltve az uj program .Egyből megéreztem a különbséget.Egyik kérésem az volt ,hogy 2000/perc fordulatszám alatt is meginduljon az autó.Ez meg is történt ,most 1800 körül már történik valami.Mélyről húz ,mint a vízhordó lány :D Manky kiszámolta az üzemanyag mennyiségből ,hogy van most elméletileg 201 lóerőm ,meg 425 Nm :) Jól hangzik ;)
Km állás:
140000 km
Még nem fogtam fel. Talán majd holnap. V6 tulaj vagyok. Asszem.
2014. szeptember 19-én a sikeres állapotfelmérés után vásároltam az autót Budapesten. A szervizben csak dicsérgették az autót, hogy a korához képest mennyire szép és jó állapotban van. Cserére szorulnak: hátsó ablaktörlő motorja + 80% valószínűséggel kézifékkötél. Ma Siófokon bekerült az autó a Kovács autócentrumba, hogy ezek - mire hazaérek - ki legyenek cserélve. Vezérműszíj-csere és szerviz (motorolaj-, pollen- és levegőszűrő cserék) 10 ezer km-rel ezelőtt szervizkönyv szerint megtörténtek.
MOL TEMPO DIESEL
60,10 L
előző tankolástól futott km: 770 km
átlagfogyasztás: 7,8 l/100 km
költség: 25 657 Ft
pontjóváírás: 1000 (215 pont)
kedvezményes költség: 24 657 Ft
Hiába a generátor felújítás, a fémes, idegesítő hang megmaradt. Nem hagyott nyugodni a dolog, így levettem a főtengely szíjtárcsát, azt is megnéztem, de nem tűnik rossznak. Levettem a szíjfeszítőt, majd darabjaira szedtem.
Észrevételek:
A görgő csapágyát mindenféleképpen cserélem, eléggé döcögősen forog.
A feszítő patron két rögzítési pontjánál ki vannak kopva a gumi, mikor kézzel mozgattam eléggé érdekes hangot adnak ki. Összenyomáskor van hangja a benne lévő kis gázrugónak, de nem ez adta ki a hangot.
Kivettem azt a perselyt, ami körül az egész mechanizmus mozog, s ezzel elég nagy gond van. Eredetileg a persely és a "ház" között volt valamilyen kenés, két vége eredetileg tömítő gumikarikával volt lezárva. Mikor szétszedtem azt vettem észre, hogy a tömítés egyik oldalt félrekopott, kenés semmi nem volt. Az a teóriám, hogy hidegen azért nem vonyított eleinte, mert ez a persely még nem volt ennyire megkopva, majd ahogy melegedett, tágult az anyag, annál jobban kopott kenés nélkül. Míg odaértünk, hogy már hidegen-melegen idegesítően hangoztatta szárazságát.
Azt, hogy ez a generátor szabadonfutójának "elromlása" okozta vagy csak elfáradt, nem tudom megmondani. Az biztos, hogy a feszítő 2011-es gyártmány és INA.
Megoldás (lehetséges):
Megpróbálom "generálozni" a feszítőt. Esztergáltatok kollégámmal egy ilyen perselyt, picit felújítom a "házat" is, jól bezsírozom, mert szárazon nem sok dolgot jó összerakni :), kicserélem a csapágyat a görgőben. Ha mindenképp muszáj, akkor megveszem a feszítő patront egyben, viszont ha elég, akkor csak esztergáltatok a két rögzítési ponthoz szilónból valamit.
Update (2014. 09. 23.):
Mai nap folyamán úgy döntöttem teszek egy próbát a feszítő megjavítására. A perselyt és a házat megcsiszoltam, kitisztítottam. Vettem gumi vízvezeték-tömítést, darabja 0,10€ volt. Teletömtem grafitos gépzsírral ahol a kettő mozog egymáson. Az Iveco First buszokra ugyanilyen görgő van, szóval kapott egy olyat. A feszítő patron mindkét végét befújtam, majd felszereltem. Hagytam több, mint fél órát melegedni és csendben volt/van. Tehát most szereltem és nem cseréltem :) Ha visszajön a hang, tudom merre kell nyúlni.





