Blog
Januárban sikerült hozzájutnom egy garnitúra nagyon jó állapotú 16os Momo felnihez, igaz egész fehérvárig mentem el értük. Itthon szépen megszabadítottam a centírsúlyoktól letakarítottam a ragasztómaradványokat majd fel is gumiztattam a meglévő nyárigumijaimmal. Méregetés számolgatás után gyártattam nyomtávszélesítőket mivel az Oz felnijeim ET42-esek a frissen beszerzett Momo-k meg ET40-ek, igy nagyon bent voltak a kerekek főleg hátul a sárvédő széléhez nézve, előre 12mm-t hátra 22mm-t gyártattam, az Oz-k agymérete 68 igy az lett a tehermentesítő mérete és rendeltem még mellé a Momo-khoz 72,2-ről 68,1-re tehermentesítő gyűrűt.
Momo felnik 60e/4db
nyomtávok alumíniumból 35e
tehermetesítő gyűrű 3e/4db
hosszabb mozgókúpos csavarok 11e
(a vogtland ültetőrugóim pedig már úton vannak)





Az elmúlt hétvégén bejártuk a Magas-Tátrát a családdal, amit az autó hibátlanul teljesített. Azt hiszem, mindenki élvezte a jó minőségű hegyi szerpentineket :)

A munkámból kifolyólag rengeteget autózok, és nagyon sokat telefonálok közben. Ez jó alibit szolgáltat egy rendes multimédia fejegység megvásárlására :)
A kiszemelt egy Kenwood DDX5016BT. Ez amellett, hogy rádió/CD/DVD/USB lejátszó, rendelkezik Mirror-Link funkcióval is, mely a telefon alkalmazásait kivetíti a kijelzőre, és így akár a navi, akár más alkalmazás is használható, miközben tölti is a telefont.
No meg természetesen a legfontosabb a biztonságos és kényelmes telefonálás lehetősége.
Egyelőre a polcon pihen, mert a beépítéshez még egy igen hosszú alkatrész listára van szükség:
- 2DIN beépítő keret adapterrel
- Antenna adapter fantom táppal
- CAN interface, mely megcsinálja a kapcsolt 12V-t, a kézifék és hátramenet jelét, valamint a dimmer funkciót
- HDMI/MHL - iPhone átalakító kábel
- Rendszámtábla világítás helyére tehető tolató kamera
Ezek a kisebb sallangok még további 50-60 magyar ezrest tesznek ki, és több helyről kell őket beszerezni. Ha lesz egy kis időm, megrendelek mindent, aztán reményeim szerint 1-2 héten belül egy szép hétvégén be is tudom szerelni a rendszert :)
Egy ideje ott pihen a csomagtartóban a gázolajszűrő cseredarab. Mikor az árát közölték, azért dobtam egy hátast, de végülis a xenon izzó óta nagy meglepetések nem érnek.
A cserét eddig halogattam, mert hideg volt. Annyira egyszerűnek tűnik a csere, hogy pénzt ezért nem adok, hogy más csinálja, nekem meg fázós a kezem. De végre egy szerelhető megoldás.
A felfogató pánt csavarját kell kioldani, csöveket lehúzni és ennyi. Végül alul kihúzni a vízérzékelő csatlakozót. Előbb kihúzni, és kézben, az autóból kivéve kitekerni a szenzort. Egyébként alul zúdul a gázolaj :-)
Kb 3 perc az egész, kár volt ennyit készülni rá. A légtelenítés kicsit hosszadalmasabb mint a 146-nál. Ott két gyújtás ráadás után már hallhatóan nem bugyogott a tankba visszatérő gázolaj. Itt a kulcsot kell ki-be rakosgatni vagy 5-6-szor mire megtelik a szűrő és lelégtelenedik.
A végén még kapott egy rutin kiolvasást. A múltkor rosszul gondoltam, nem regenerált. A kilovasáskor volt 96%. Tényleg az van, hogy nem szabad erre ráállni és figyelni, mert úgy tűnik hogy pont jókor áll neki a dolognak és figyel. Azóta a regenerálás is megtörtént és nem városban. Hajdúböszörménybe kellett átugranom. Hazafelé egyértelműen észrevettem. Mikor beértem Debrecenbe még dolgozott az ügyön, de mintha észrevette volna, hogy városba értem. Jól befűtött és gyorsan letudta, így nem kellett kerülgetnem, plusz köröket futnom, mire a belvárosba értem, már normál fogyasztási értékeket mutatott, helyén volt a turbónyomás.







Elérkezettnek láttam az időt,hogy átcseréltessem a téli kerekeket a tavaly nyáron vásárolt nyáriakra,természetesen centíroztatva.Örömmel láttam,hogy az ősszel lefényeztetett téli felnik sérülèsmentesen átvészelték a telet.Ilyen futásteljesítmény mellett hamarabb fognak a gumiabroncsok előregedni,mintsem elkopnának (kb.3000 km mentem rajtuk).A téli szett lemosva és legumiápolózva száraz és hüvös helyen várja a következő telet.
Érdekes érezni az első pár méteren különbséget a téli 16 collos és a nyári 18-as gumik között.18-as mérettel igazi tank érzésem van.Kiváncsi vagyok meddig gurul még el a vas ezeken a Conti-kon.És persze nagyon jól áll neki a nagy felni.

Felkerültek a nyári gumik.
59.185 km
A téliek 18.400 km-t mentek a szezon alatt.
Összesen 31.770 km van bennük.
Régi kormánygomb illesztő kiszerelésre került egyrészről mert eléggé gány volt, másrészről pedig nem tudta azokat a funkciókat amit az újabb már igen.
Ilyen pl. a telefon gomb használata, felvesz-lerak, a Pioneer navi kihangosítójával és a gyárihoz hasonlóan gyújtás nélküli használhatóság is. Típusa az 1-es képen látható
Az új cucc bekötéséhez mindössze 4 vezeték kell az A1 stekkerből, a test, a kapcsolt 12 Volt, a CAN high és a CAN low. A dobozból a kimenet a navi felé a kézifék, rükverc, világítás, kézifék és a kapcsolt 12 Volt.
Ez utóbbi azért szükséges mert ez teszi lehetővé, hogy a gyújtás (gomb) kikapcsolása után is tudjon működni a zenedoboz. Egyébként meg csak a kulcs be ill. kivételével van/nincs kapcsolt villany a navi felé, ami miatt állandóan gyújtáson kellett legyen az autó pl. zenehallgatáshoz.
Két opció van a gombhasználatra, az egyik, hogy bent marad a Blue&Me modul, a másik meg, hogy kikerül az autóból. Én az utóbbit választottam, mert a rendszer nem tud elég intelligens lenni :-( Ha bent marad a B&M akkor annak kezelésekor, menüjének bogarászásakor pl. telefonkönyvben kereséskor azt egyszerre teszi a navi csatornaválasztásával, zeneszám urással stb... amikor a jobb oldali kormánygombokat nyomkodom. Erre nem találtam megoldást :-(
Így hát maradtam a második verziónál, kiszedtem a B&M modult és a mikrofonját is, meg az USB aljzatát is felhasználtam a navi bemenetére. A Pioneer mikrofonját betettem a gyári mikrofon helyére egy kis szivaccsal betámasztva és felül duct-tape-pel leragasztva lukat, kizárandó a szél okozta zaj negatív hatását. Jól hallanak a túloldalon általában, ill. nem hallanak rosszabbul, mint amikor ki volt lógatva a mikrofon a csillár mellett. Ronda volt na...
Már csak egy dolog maradt hátra, életre kellett kelteni a gyártó által beígért telefon gomb működést. Ehhez a MES-ben az eredeti állapotot (4-es kép) át kellett állítani. Tiltottam a B&M modult és az AUX bemenetet, ami a BT modulból küldte a hangot a gyári fej felé, és végül átállítottam a gomb típusát 10 funkciósra. A beállítás az 5-ös képen látható.
Ebben a konfigurációban ugyan buktam a gyári B&M kis kijelzőn kiírt információit, de ezek nagy részét már a navi elvette, így ez már nem okozott gondot.
Jelenleg minden kormánygomb funkció rendesen működik, a bejövő hívást a bal gombcsoport bal gombjával lehet felvenni és a jobb gombjával lehet a hívást megszakítani. Ez utóbbi korábban a hangvezérlés gombja volt.





Kitakarítottam, leápoltam a bőr kárpitot, meg egy klímabombát is bedobtam. Kezdi elveszteni a holland füvescigi szagát a beltér :-)








246701 km-nél ez is megtörtént.
Alkatrész árakra már nem emlékszem, valahol megvan.
Munkadíj 18090 volt, két óra melóval + 4L fagyáló + 2L deszt.víz...